تاریخ انتشار: 01/11/2011 03:51:00 ب.ظتعداد بازدید: 589تعداد نظرات ارسالی: 0
گزارش بازار مورخ 90/08/10

 


 

 گزارش بازار مورخ90/8/10 : نسبت به روز گذشته شاخص کل 7 واحد افت داشت  و به رقم 25903واحد رسید. بانک اقتصاد نوین 14 واحد ،فولاد مبارکه  5 واحد و ملی مس 3 واحد شاخص را منفی و در مقابل بانک پاسارگاد 24 واحد شاخص را مثبت نمودند .

امروز نماد ۷۴ سهم با رشد قیمت نسبت به روز گذشته، ۱۲۱ سهم با افت قیمت و ۱۹ سهم بدون تغییر معامله شدند. گفتنی است ارزش معاملات فرابورس وبورس معادل ۶۵۷ میلیارد ریال بود که این ارزش با احتساب معاملات دوطرفه ۲۲ میلیون سهمی بانک ایران زمین، ۲۰ میلیون سهمی بانک انصار ، ۹۲ میلیون سهمی بانک گردشگری و ۹۱ میلیون سهمی توسعه صنعتی ایران می باشند.

امروز هیچ کس انتظار رخداد و اتفاق خاصی و یا وجود صف خرید غیر منتظره و یا پر حجمی را نداشت . همگان از ابتدا منتظر تشکیل جلسه ی مجلس و استیضاح وزیر اقتصاد بودند . به گونه ای که شاهد حجم معاملات اندک و در قیمت های تقریبا منفی بودیم . بی شک ابقای وزیر ، در بهبود بازار موثر خواهد بود .

بانک ها؛

نمادهای پاسارگاد،الکترونیکی آرین،ایران زمین و تات در معاملات امروز مثبت بودند و بانک های ملت و سرمایه در قیمت پایانی کاهش اندکی یافت. بانک پاسارگاد پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 90 را با سرمایه 27 هزار و 258 میلیارد ریال 330 ریال اعلام کرد.هیئت مدیره "وپاسار" پیش‌بینی تقسیم سود سال مالی 90 را اعلام نکرده‌است. در دقایق پایانی معاملات معامله ی بلوکی بانک انصار با حجم 20 میلیون سهم انجام گردید . که فروشنده شرکت سهام سازه ارج و خریدار تعاونی انصار بود . این بلوک در قیمت 4 درصد مثبت یعنی 2881 ریال انجام گردید .

در خبرها خواندیم مدير عامل يك بانك دولتي كه در ارتباط با موضوع فساد بانكي اخير بازداشت شده بود، از زندان آزاد شد. پيش از اين محسني‌اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه و دادستان كل كشور از دستگيري مدير عامل يك بانك دولتي در جريان موضوع فساد بانكي اخير خبر داده بود. اين مقام مسوول پيش از مدير عاملي اين بانك دولتي در هيات مديره بانك صادرات عضو بوده است و امروز پس از حدود يك ماه آزاد شده است.پيش از اين برخي اعضاي هيات مديره بانك صادرات هم كه بازداشت شده بودند آزاد شدند.

پیمانکاران؛

شرکت های این گروه منفی بودند گرچه هنوز فاذر در این گروه غایب است. شنیده شده امروز از نمادهای خصدرا و فاراک حمایت خواهد شد اما معاملات نشان داد که گروه های بورسی تحت تاثیر جو روانی و سیاسی است.

پتروشیمی ها؛

نمادهای شلرد ،شپدیس و شخارک نمادهای سبز این گروه بودند و سایر نمادهای این گروه قرمز بودند. در خبرها بود شرکت پتروشیمی امیرکبیر در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریورماه امسال پنج هزار و 75 میلیارد و 310 میلیون ریال درآمد حاصل از فروش کسب کرد.شرکت پتروشیمی امیرکبیر با انتشار صورت های مالی 6 ماهه اول امسال به صورت حسابرسی نشده میزان درآمد خود را پنج هزار و 75 میلیارد و 310 میلیون ریال اعلام کرد که پس از کسر بهای تمام شده کالای فروش رفته سود ناخالص آن به 938 میلیارد و 64 میلیون ریال رسید.

شنیده می شود پالایشگاه تبریز تعدیل  را از محل تخفیف خوراک داده است و این مهم شامل دیگر پالایشگاه ها این گروه هم می شود اما شرایط بازار باعث شده که تقاضا برای این سهام کم است.
 

فلزات اساسی؛

نماد فولای در این گروه مثبت بود و فسرب در قیمت آخرین معامله و فباهنر با کاهش در قیمت پایانی مواجه شد. در خبرها بود رييس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو)، دخالت اين سازمان در تعيين قيمت سنگ‌آهن شركت‌هاي توليدكننده اين محصول را تكذيب كرد.

خدامراد احمدي دخالت ايميدرو براي كاهش قيمت سنگ‌آهن به توليدكنندگان اين محصول را تكذيب کرد.وي افزود: تعيين قيمت سنگ‌آهن براساس توافق شركت هاي فولادي و سنگ‌آهن انجام مي‌شود و ما دخالتي در اين موضوع نداريم.

درخبرها بود مدير اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس با بيان اينكه هنوز جمع‌بندي نهايي درخصوص شركت هاي سنگ آهني حاصل نشده است، اعلام كرد پرداخت‌هاي اين شركتها بايد در قالب مواد قانوني باشد.امير حمزه ‌مالمير درباره آخرين وضعيت بازگشايي نماد سنگ‌آهني‌ها گفت: سازمان بورس در حال پيگيري موضوع است و هنوز جمع‌بندي نهايي در اين خصوص حاصل نشده است. وي با بيان اين‌كه اميدواريم تصميم‌گيري درخصوص اين شركت‌ها بر خلاف قوانين و مقررات صورت نگيرد، درباره توافق‌هاي انجام شده در ايميدور گفت: در برخي نرخ‌ها توافق‌هايي انجام شده است، ولي پرداخت‌ اين شركت ها بايد در قالب مواد قانوني باشد و شركت‌هاي سنگ‌آهني‌ نمي‌توانند مبلغي تحت عنوان كمك پرداخت كنند. مالمير اظهار كرد: در حال حاضر مذاكرات با مسوولان ايميدور به صورت شفاهي و تلفني در حال انجام است و ممكن است اين هفته جمع‌بندي نهايي صورت گرفته و اثرات آن به بازار اعلام شود.

در خصوص زغال سنگ  در خبرها بود زغال سنگ که از زمان راه اندازی بورس فلزات بحث عرضه آن در بورس مطرح بود، به سه دلیل در میان محصولات رینگ صنعتی بورس کالا جای نگرفت.

چند شنیده و خبر از بازار :

در خبرها بود افزایش پیش بینی سود تقسیمی در شرکت نفت و گاز پارسیان و همچنین پیش بینی افزایش سود تقسیمی در شرکت بین المللی توسعه ساختمان موجب شد تا سرمایه گذاری غدیر در آبان ماه امسال EPS سال مالی 90 را با 8 درصد افزایش 715 ریال اعلام کند.شرکت سرمایه گذاری غدیر پیش‌بینی درآمد هرسهم سال مالی منتهی به 30 آذرماه سال 90 را با سرمایه 6 هزار و 75 میلیارد ریال در آذر ماه سال گذشته 835 ریال و با سرمایه 12 هزار میلیارد ریال در اردیبهشت امسال به صورت حسابرسی شده 475 ریال و در مرداد و مهرماه 665 ریال اعلام کند.

در خبرها آمده بود رييس شوراي رقابت گفت كه تعرفه هر پالس مكالمه با تلفن ثابت به حدود 51 ريال افزايش يافت. جمشيد پژويان گفت: تعرفه مكالمه با تلفن ثابت حدود 12 درصد افزايش يافته است و هر پالس كه حدود سه دقيقه است و تعرفه آن 7/44 ريال بود با افزايش اعمال شده به 51 ريال رسيد.رييس شوراي رقابت گفت: ظرف امروز يا فردا اين موضوع به شركت مخابرات ايران ابلاغ مي‌شود. پژويان با بيان اين‌كه افزايش ناچيزي در قيمت مكالمات اعمال شده ابراز كرد: سهم هزينه تلفن ثابت در بودجه خانوارها بسيار پايين است و براي خانوارهاي فقير سهم هزينه‌هاي مكالمه با تلفن ثابت 1.1 درصد يعني حدود يك درصد است و مشتركان با اين افزايش، تغييري احساس نخواهند كرد.

 

rating
  نظرات